wtorek, 26 sierpnia 2014

Czechy. Praga.

Jednodniowa wycieczka do Pragi 25.10.2013r.

Praga – stolica i największe miasto Czech, położone w północno-zachodniej części kraju, nad Wełtawą, zajmuje 496 km kw. Miasto zamieszkiwane jest przez 1,2 mln ludzi.
Praga jest najpopularniejszym wśród turystów miastem środkowej Europy, przez wielu uznawana jest za najpiękniejsze miasto starego kontynentu, znajduje się też w pierwszej szóstce najczęściej odwiedzanych miast Europy.Hradczany ze wzgórza Petrin. Olbrzymi kompleks zamkowy, dawna siedziba królów czeskich, położony jest w dzielnicy Pragi, zwanej Hradczanami, rozciągającej się na wzgórzu nad Wełtawą.
Miało być ciepło i słonecznie, ale poranek powitał nas gęsta mgłą
i bardzo niską temperaturą brr.

Zamek Praski, jedna z największych fortec na świecie. Został założony Przez Przemyślidów
w II połowie IXw.

 Zmiana warty


Katedra Świętego Wita jest największą i najważniejszą świątynią w Pradze. Stanowi ona duchowy symbol państwa czeskiego i jeden z jego najważniejszych zabytków. Znajduje się w niej krypta czeskich królów, bogato zdobiona kaplica św. Wacława wraz z jego relikwiami i piękna Złota Brama. Obecnie jest ona siedzibą arcybiskupstwa.
 

 Widok na Malą Stranę z kościołem Św. Mikołaja
 
 
Mala Strana
 
 Most Karola. Łączy dwie historyczne dzielnice stolicy - Stare Miasto i Malą Stranę. Budowla została wzniesiona w 1357 roku na zlecenie ówczesnego króla Karola IV, zastąpiła ona zniszczony przez powódź Most Judyty pochodzący z XII wieku.
 Widok z Mostu Karola na Malą Stranę i Zamek.
Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym tzw. Orlojem  mistrza Mikulaśa z Kadanu.
 
Lucerna  to centrum kulturalne z kinem, klubem muzycznym, kawiarnią i restauracją, którą znajdziecie w centrum Pragi - w pobliżu Placu Wacława. Lucernę zaprojektował dziadek prezydenta Havla- Vaclav Havel senior. Do Lucerny warto zajrzeć choć na chwilę, by zerknąć na kolejny przykład czeskiego, przewrotnego poczucia humoru. Ujrzycie bowiem nad głowami konia, na którym siedzi król Wacław. Jeźdźcowi nie można nic zarzucić ale koń...wisi biedaczek do góry nogami.
Ta niezwykła rzeźba jest dziełem kontrowersyjnego współczesnego rzeźbiarza Davida Černego, który nie zawahał się w ten sposób sparodiować narodowej świętości, jaką jest pomnik patrona Czech dumnie stojący w sercu Nowego Miasta.
 
 
Nowe Miasto - Plac św. Wacława. Plac ma wymiary 750 metrów długości oraz 60 metrów szerokości. Miejsce to było świadkiem wielu historycznych wydarzeń, w tym Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku.
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz