wtorek, 26 sierpnia 2014

Austria. Wiedeń.

 Termin 7 grudnia 2012r.

Wiedeń o każdej porze roku ma dla nas wiele atrakcji. Ale  przed każdymi świętami Bożego Narodzenia zamienia się w prawdziwą bajkową krainę pachnącą grzanym winem oraz różnego rodzaju wypiekami, pieczonymi kasztanami i smakowitymi kiełbaskami.

Mój wyjazd do Wiednia był krótki, intensywny i bardzo ciekawy.
Przyjechaliśmy na miejsce we wczesnych godzinach porannych i udaliśmy się na wzgórze Kahlenberg (po polsku Łysa Góra) - wzgórze pod Wiedniem. Z tego miejsca w1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami.


Następnie udaliśmy się odwiedzić ważniejsze miejsca w stolicy Austrii.

Zamek Belvedere  to barokowy pałacowy kompleks z pięknymi rzeźbami, fontannami i ogrodami, zbudowany przez princa Eugena Savoyskiego w latach 1714 - 1723 jako jego letnia rezydencja. Od 1775r. Belvedere zapewniał schronienie dlagalerii cesarskiej, która później została przeniesiona do Muzeum Historii Sztuki.

Muzeum Historii Naturalnej - bliźniacze muzeum do Muzeum Historii Sztuki, podobnie duże, wypełnione przeróżnymi eksponatami, począwszy od kamieni i minerałów, poprzez owady, wypchane zwierzęta, dinozaury, a także artefakty kultury, szczególnie interesująca jest Wenus
z Wallendorf


Na zwiedzanie muzeum trzeba zaplanować parę godzin, ale naprawdę warto! Pogoda nam dopisała, ale temperatura spadła do minus 13 stopni i 3 godzinny pobyt w muzeum dobrze nam zrobił.

Najważniejszym i najatrakcyjniejszym obiektem zabytkowym w Wiedniu jest Hofburg - dawna siedziba rodu Habsburgów, mająca już około 700 lat.


Następnie udaliśmy się  na największy Jarmark świąteczny przy Ratuszu ( we Wiedniu jest kilka, czy nawet kilkanaście różnych jarmarków). Jarmarki Bożonarodzeniowe to nie tylko okazja do przedświątecznych zakupów łakoci, ozdób choinkowych i prezentów, ale także niezwykła okazja by poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
  Wieczorem mogliśmy podziwiać cudownie oświetlone ulice oraz zabytki.


 Parlament.


Przemarznięci do kości, ale bardzo szczęśliwi opuściliśmy to cudowne, historyczne miasto wypełnione po brzegi świąteczną atmosferą magii.
Wiedeń, według raportu amerykańskiego Mercera, oceniającego 221 najważniejszych metropolii, jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz