sobota, 30 lipca 2016

Chorwacja.

Termin 17-28 lipca 2016

Uwielbiam klimat i atmosferę Chorwacji i zapewne będę do niej jeszcze wiele wracać, ale w tym roku  przy wyborze miejsca wypoczynku oprócz sentymentów trzeba było zadbać o bezpieczeństwo. Ataki terrorystyczne w Turcji, Egipcie, Belgii i we Francji oraz napływające masy uchodźców do Europy dały nam trochę do myślenia.

W tym roku pojechaliśmy do malutkiej miejscowości Lokva Rogoznica, która jest idealna dla tych, którzy poszukują faktycznego wypoczynku, a nie ścisku i pokrzykiwań masy turystów. Lokva jest również dobrą bazą wypadową do pobliskich miast i miasteczek. Leży 8 km na południe od przepięknego Omisia i 25 km na północ od zatłoczonej Makarskiej.

Lokva Rogoznica znajduje się u podnóża gór Mosor i zapewnia idealne warunki do odpoczynku
i relaksu.









Morze w tej części Chorwacji jest wyjątkowo bogate w różne stworzenia morskie m.in. jeżowce, kraby, rozgwiazdy, kałamarnice i mnóstwo gatunków kolorowych ryb.



 Powyżej głównej drogi leży stara wieś z malutkim, klimatycznym kościółkiem.




Za tym wysokim budynkiem znajduje się szlak na Sveti Vid, z którego rozciągają się cudowne widoki.

Sveti Vid. Tam niestety nie dotarliśmy. Zdjęcie zapożyczone z http://forum.turystyka-gorska.pl/


Wyjątkowo w tym roku robiliśmy wcześniejszą rezerwację apartamentu i to już w styczniu, ale jechało nas bagatela 15 osób. Nasz apartament znajdował się za tunelem. Skręcając przed tunelem można dojechać do starego miasta oraz na camping Sirena.



Właściciel naszych apartamentów to przemiły i sympatyczny człowiek. Dziękujemy i pozdrawiamy.



Z reguły pierwszą część dnia upływała nam na błogim leniuchowaniu na plaży. Po obiedzie natomiast wybieraliśmy się na wycieczki do pobliskich miast. Z racji tego, że Omisz leżał najbliżej, odwiedziliśmy go kilkukrotnie.

Omisz (Omiš) to miasto portowew przepięknym ujściu rzeki Cetina, znajdujące się pod skalistymi górami Mosor, Omisz jest nazywany również miastem piratów.
Dzięki malowniczemu położeniu miasteczko oferuje wiele atrakcji turystycznych m.in. Zipline - zjazdy tyrolką nad rzeka Cetiną , rafting po rzece, fish pikniki, wspinaczkę górską i inne.





W Omiszu znajdują się dwie twierdze Mirabela i Starigrad. Ta pierwsza  XIII wieczna znajduje się
w centrum miasta
, kiedyś była kryjówką piratów ukrywających się tu po swych morskich wojażach.






Z góry rozpościerają się cudowne widoki na ujście rzeki Cetiny, wyspę Brać i cale miasto.




Oczywiście jeżeli interesują kogoś wysokie góry i mocne doznania polecam zdobycie drugiej twierdzy, która znajduje się wysoko nad miastem. Pomimo sporego wysiłku jaki należy włożyć
w wejście muszę przyznać, że warto.
Wejść na czerwony szlak można od strony starego miasta (wejście łagodniejsze) lub od parkingu znajdującego się za pierwszym tunelem. Nam mieszkaniec Omisza polecił wejście stroną bardziej stromą, ale przedtem wysłał nas do sklepu, abyśmy dokupili wody mineralnej. 




 Przy tak stromym szlaku miejscami wchodziliśmy po czworakach i bardzo chciało się pić...


Ale widoki rekompensowały zmęczenie




Wejście na średniowieczną fortecę kosztuje 15 kun. Zastanawialiśmy się czy pani sprzedająca bilety musi codziennie pokonywać tę ciężką drogę? Czy może tam śpi?



Ujście rzeki Cetiny





Droga powrtotna



Szlak z tej strony zdecydowanie łagodniejszy...






Tam u góry byliśmy ;)

Takie znaczki można spotkać wędrując od strony starego miasta



Jak wspominałam jedną z atrakcji w Omiszu jest rafting na rzecze CetinieCetina jest najdłuższą krasową rzeką w Chorwacji – ma 100,5 km długości. Na swojej drodze do morza, przez wieki, rzeka wyżłobiła ogromny kanion, który wraz z wodospadami, tajemniczymi jaskiniami i cudną roślinnością wabi turystów. Czas trwania spływu to 3,5 -4 godziny. Cena............
w zależności od ilości osób. 
Pierwotna jaką usłyszeliśmy to 150 kun, Po negocjacjach naszej 15 osobowej grupy stanęło na 100 kunach od osoby.
Rafting na Cetinie to niezapomniana przygoda, której trudno się oprzeć. Ale nie polecam Agencji turystycznej " ASI"w centrum Omisza. Początek raftingu był trochę traumatyczny.... Upał, masa ludzi zwieziona busami na miejsce rozpoczęcia spływu i prawie godzinne oczekiwanie na wejście do pontonu brrrrr. Potem już było miło, sympatycznie i przyjemnie. Polecam mniejsze agencje na obrzeżach miasta.



Skipper Antonio ;)



BOMBA!!!


W wielu folderach reklamujących Chorwację można znaleźć jedną z najpiękniejszych plaż Adriatyku tzw. Złoty Róg, który znajduje się na wyspie Brac, w pobliżu miasta Bol. Z racji tego,że z Lokvy patrzyliśmy prosto na wyspę, grzechem  byłoby nie skorzystać z okazji i nie zobaczyć sławnej plaży.
Zdjęcie z lotu ptaka pochodzi ze strony www.bezmapy.pl 



Zdjęcie było robione zapewne wczesną wiosną lub o poranku, bo plaża jest jeszcze stosunkowo pusta. 
Wybraliśmy się na rejs, tzw. fish picnic z Omisia. Ceny biletów od osoby dorosłej wahają się
w granicach 160 - 250 kun. Podczas rejsu zostaliśmy poczęstowani rakiją, na obiad zaserwowano  grilowaną makrelę, sałatkę, pieczywo, wino i soki. Wszystko w dużej ilości i z możliwością repety.

Na statku dla dzieci spędzały czas w basenie z morską wodą;)



Dodatkową atrakcją były delfiny


Nasz statek zacumował w zatoce, w miasteczku Bol, znajdującym się w południowej części wyspy.
Z portu na główną plażę można przejść deptakiem osłoniętym pachnącymi piniami (ok. 20 min.), bądź wynająć wodną taksówkę w cenie 5 eur/os.






W sezonie tłumy turystów przyciągają liczne atrakcje min. korty tenisowe, nurkowanie oraz windsufing.

Od strony zatoki woda jest spokojna.....





natomiast od pełnego morza są fale.
Złoty Róg to szczególny półwysep, ponieważ pod wpływem wiatrów i prądów morskich może zmieniać swój kształt.


1 komentarz:

  1. Chorwacja oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku, takich jak wspinaczka, kajakarstwo, trekking, jazda na rowerze i wiele innych.
    https://nestovia.pl/apartamenty/

    OdpowiedzUsuń