poniedziałek, 9 listopada 2015
wtorek, 3 listopada 2015
Kraków
Początek listopada przyniósł w tym roku wymarzoną pogodę. Dzięki tak sprzyjającym warunkom mogłam się poddać magicznej atmosferze jednego z najstarszych miast w Polsce. Za każdym razem kiedy odwiedzam to miasto, odkrywam coś nowego, inspirującego, ciekawego.
Po raz pierwszy miałam okazję odwiedzić teatr Groteska i oglądnąć spektakl pt."Przygody Odyseusza" W Krakowie grasuje ostatnio smog wawelski, czyli wysokie stężenie pyłów, który utrudnia nie tylko oddychanie, ale również widoczność. Tak zanieczyszczonego powietrza nie było w mieście podobno od 3 lat. Do tego jeszcze " Maryśka" się reklamuje !
Barbakan jest to średniowieczna, gotycka fortyfikacja miejska, która była elementem murów obronnych Krakowa.
Pierwszy raz podczas pobytu w Krakowie wybrałam się do Kazimierza, który do dziś jest kojarzony z dawną dzielnicą żydowską. Założony został jako samodzielne miasto przez króla Kazimierza Wielkiego w roku 1335. Więcej info. http://www.krakow.pl/zydowski_krakow/24022,artykul,spacer_po_kazimierzu.html
Synagoga Stara to najstarsza zachowana synagoga w Polsce. Od roku 1958 istnieje jako Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Muzeum Judaistyczne. Gromadzi zabytki z zakresu historii i kultury Żydów. Na Kazimierzu znajduje się jeszcze kilka synagog m.in. Synagoga Izaaka Jakubowicza
i Synagoga Kupa.
i Synagoga Kupa.
Cmentarz Remu powstał w pierwszej połowie XVI w. na Kazimierzu.
Trzeba oczywiście przejść przez najsłynniejsze żydowskie podwórko w mieście. To miejsce niezwykle malownicze, które szczególnie upodobali sobie twórcy filmowi – poczynając od Stevena Spielberga, który kręcił tu sceny do Listy Schindlera, a na autorach polskich komedii romantycznych kończąc.
Dzień jest już krótki, ale dzięki temu mogę napatrzeć się na Kraków w nocnej odsłonie. Kto jeszcze przypadkiem nie był w Krakowie to serdecznie zachęcam, aby przyjechać i poczuć niezwykłą atmosferę tego miasta ;)
Subskrybuj:
Posty (Atom)